A két megközelítés között látszólag kevés különbség van, a pszichológiai tanácsadó és a coach is alapvetően pszichésen egészséges egyénekkel dolgozik valamilyen cél elérésén, melyhez a két fél között létrejövő empatikus és támogató professzionális kapcsolat mellett különböző eszközöket használhat és amelyek során az egyén aktivitása és motiváltsága elengedhetetlen tényezők.
A coaching folyamat során a fókuszban szigorúan az elérendő cél (pl. karrierrel kapcsolatos célok elérése, időmanagement, életmóddal kapcsolatos változások) és az ahhoz vezető út áll (és értelemszerűen az út során fellépő akadályok elhárítása), melynek megvalósítása során az ügyfél a saját élete szakértője. Praktikus megközelítés, melyben pszichológiai szempontok kevéssé érvényesülnek.
A pszichológiai tanácsadás során egy alapos feltáró szakaszt követően (melynek során standardizált pszichológiai tesztek felvételére is sor kerülhet) jellemzően valamilyen egyensúlyvesztés, elakadás rendezésén dolgozunk, vagy egy konkrét életterületen jelentkező (nem tartósan fennálló, vagy mintázatszerűen ismétlődő) probléma (amely nem köthető pszichiátriai problémához) kezelésén, melynek során a fókusz kiterjedhet az adott helyzet önismereti vetületeire, olyan pszichés működések tudatosítására, amelyek meghatározzák az adott helyzet élményeit, érzelmeit és általánosságban a coachinggal szemben sokkal inkább épít a pszichológiai alapokra, az egyént teljességében szemléli, ugyankkor a változás és munka fókuszát a meghatározott célon tartja.
A pszichológiai tanácsadás folyamatáben a Pszichológiai Tanácsadás Alapprotokollja és a Magyar Pszichológiai Társaság Etikai Kódexe az irányadó.